Дивовижне відкриття Helicobacter pylorі

08.07.2020
Ameda

Історія відкриття бактерії Helicobacter pylorі варте справжньої голлівудської екранізації або захопливого детективу. Але поки такого бестселера не створено, то дивовижними історіями зі світу медицини з вами ділитиметься команда Сімейної клініки Ameda.

Вивчення патології шлунку і дванадцятипалої кишки, перш за все гастриту і виразки, налічує вже не одне століття, але вже до кінця ХІХ століття сформувалася загальна думка, що основними причинами погіршення самопочуття є насамперед гостра їжа та нервове напруження.

Але раптом у 1852 році фізіолог Фрідріх Біддер і хімік Карл Шмідт виявили у шлунках тварин фермент уреаз, що є продуктом діяльності бактерій.

Але зачекайте! Як у шлунку з рівнем кислотності 1,0–2,0 (рН) може існувати життя?

Тому цю подію можна сміливо вважати початком бактеріальної теорії походження виразкової хвороби. Виходить, у такого сильного захворювання повинен бути цілком конкретний винуватець.

Ну? Чим не детектив?

Естафета подальших досліджень переходить до німця Г. Ботхера і його французького колеги М. Лютюль, які в 1874 році, застосовуючи мікроскоп, виявили колонії спіралеподібних бактерій на біопсії хворих ділянках шлунку.

Майже паралельно цю бактерію з п’ятьма джгутиками досліджують у Польщі − Валерій Яворський, в Італії − Джуліо Бідзодзеро, у Німеччині − Хьюго Соломон і Вальтер Крайніц, у Данії − Йоганнес Фібігер та навіть у Судані − британець Ендрю Белфор. Чимало дослідників плідно попрацювало, аби виявити цього таємничого збудника виразок.

А вже 11 червня 1979 року австралієць Робін Уоррен, у власний день народження, разом з Баррі Маршалом довів, що бактерія Helicobacter pylori провокує появу гастриту, виразки шлунку та дванадцятипалої кишки.

І вже у 2005 році австралійці отримали Нобелівську премію з фізіології та медицини.

Оце так винагорода за уважні детективні пошуки!

08.07.2020

Оставить отзыв

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *