Східна медицина часто протиставляється західній, європейській. І це не дивно, оскільки підхід до причин виникнення хвороб, їх діагностики та лікування у двох напрямків світової медицини відрізняється.
Відповідно до теорії східної медицини, організм є єдиним цілим, що гармоніює з навколишнім середовищем і внутрішнім емоційним станом людини. Східна медицина, визначаючи симптоми різних захворювань за пульсом, станом шкірних покривів, волосся, а також за іншими зовнішніми ознаками, направляє лікування не тільки на причину захворювання, а й на загальне зміцнення організму і активізацію його природного захисту.
Східні цілителі застосовують безліч різних методик діагностики та лікування, розрахованих на відновлення та підтримання енергії життя. До найпоширеніших належать: рефлексотерапія, мануальна терапія, голковколювання, йога, аюверда.
Переваги східної медицини:
Використання тільки природних продуктів і відсутність токсичного навантаження. Загальнозміцнюючій дії піддається весь організм. Зцілюється не тільки основне захворювання, але виліковуються і всі супутні. Всі методи впливу засновані на нормалізації природних механізмів людського організму, а не на боротьбі з окремою хворобою.
Недоліки східної медицини:
Повільний вплив, наприклад, лікування травами дає позитивний результат тільки через тижні або місяці. Східна медицина не справляється з сучасними хворобами, що виникають в результаті засмічення навколишнього середовища, шумових впливів на організм людини, застосування хімії та ін. Безсила вона при переломах, серйозних травмах, важких отруєннях та захворюваннях, при яких потрібне операційне втручання.
