Як уберегтися від ботулізму?

04.08.2020
Ameda

Ботулізм існує стільки, скільки й людство. Ця хвороба приносила страждання і навіть вбивала людей у всьому світі. Спалахи епідемії ботулізму були зафіксовані практично у всіх країнах Європи.

Хвороба вражала не тільки бідняків, які не дотримувалися банальні правила гігієни, а й людей заможних. Це пояснювалося природою появи бактерій. Основний носій — резервуар ботулізму — організм тварин, риб, птахів і самої людини. Тому вживання в їжу погано приготованих продуктів відразу викликало сильне отруєння і призводило навіть до смертельних наслідків.

На щастя, усвідомленість за своє здоров’я та безпеку українців щорічно зростає. Так, за даними Центру громадського здоров’я, ц порівнянні з минулим роком, цьогоріч кількість тих, хто захворіли на ботулізм зменшилася вдвічі, кількість померлих — утричі.

Ботулізм — це тяжке харчове отруєння, зумовлене споживанням продуктів, що містять ботулотоксини. Найкращий спосіб захистити своє здоров’я — утримуватися від споживання їжі, про якість котрої споживачу достеменно невідомо.

Збудники ботулізму можуть «ховатися» у будь-яких продуктах, які не пройшли достатньої термічної обробки, абияк транспортувалися чи зберігалися. За статистикою попередніх років найбільшою загрозою для українців є в’ялена риба, м’ясо та гриби, що консервувалися в домашніх умовах.

Чим небезпечні симптоми ботулізму?

Симптоми найчастіше з’являються поступово, тому виникає ілюзія «несерйозності» хвороби.

Надалі з’являється порушення зору — одна з найперших ознак хвороби (хворого турбує «туман» перед очима, двоїння предметів, важкість читання, що пов’язано з паралічем очних м’язів).
Одночасно виникають спрага, сухість слизових оболонок, розлад ковтання, може змінитися тембр голосу. Хворі скаржаться на відчуття “грудки” у горлі, біль під час ковтання, подразнення в горлі – усі ці симптоми обумовлені ураженням ковтальних м’язів.

Неврологічна симптоматика триває кілька днів і супроводжується загальнотоксичним синдромом — хворі скаржаться на сильний головний біль, запаморочення, безсоння, загальну слабкість, підвищення температури тіла.

У важких випадках пацієнтів турбує відчуття нестачі повітря, тягар в грудній клітці, дихання стає поверхневим. Розвивається дихальна недостатність, що є причиною смерті при ботулізмі.

Як уберегтися від інфекції?
• дотримуйтесь правил гігієни під час приготування їжі;
• відокремлюйте сире від готового, не нарізайте на одній дощечці, наприклад, м’ясо й овочі;
• забудьте про міф «гаряче сирим не буває» — завжди ретельно дотримуйтеся теплової обробки;
• дотримуйтеся правильних температурних умов зберігання продуктів;
• не вживайте консервацію кустарного виробництва, якщо ви стовідсотково не впевнені у якості приготування;
• використовуйте лише чисту воду і в ніякому разі не промивайте продукти водою з річки тощо.

Важливо запам’ятати: при перших симптомах ботулізму потрібно якнайшвидше звернутися до лікаря
Не зволікайте!

04.08.2020

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *