Атопічний дерматит у дорослих

Дитяча екзема, почесуха, ексудативний діатез, атопічний дерматит. Терміни одного і того ж захворювання, «дебют» якого частіше доводиться на вік від 3 місяців до року. У дорослому віці дерматит ще називають нейродерміт.

АТ, АТД або Атопічний дерматит – це хронічне захворювання шкіри, що має алергічну основу. Характеризується сильним свербінням, почервонінням і лущенням шкіри. Назва придбав від слова «атопия», що означає спадкову схильність. Але не завжди АД – передається у спадок (20-80% випадків, якщо батьки страждали алергією).

Форми атопічного дерматиту

Залежно від віку людини АТД розрізняють так:

 • дитяча (від 2 місяців до 2 років);
 • дитяча форма атопічного дерматиту (від 2 до 12 років);
 • підліткова.

Як було відзначено, частіше шкірною хворобою страждають діти. Загострюватися захворювання може в вітряну погоду, при недостатній вологості приміщення, приєднання інфекції. Атопічний дерматит у дорослих може періодично виявлятися в різні періоди життя, так як це хронічне захворювання. Появі екземи часто передують інші алергічні захворювання дорослого: астма, поліноз, риніт і т.д.

Розрізняють легкий перебіг хвороби і більш важке. Атопічний дерматит (лихеноидная форма) потрібно термінового огляду алерголога і дерматолога. Так як в цей період з’являється безліч плям, які лущаться і сверблять. Червонуватий відтінок висипань стає синюшним, ерозії стають мокнучими.

Де проявляється атопічний дерматит

На якій  ділянці найчастіше з’являються плями або висип? Залежно від віку, висипання розташовуються в певній частині тіла:

 • атопічний дерматит (дитяча форма) – на обличчі, волосистій частині голови;
 • атопічний дерматит (підліткова форма) локалізується в місцях згинів, шиї і підколінних чашок, на обличчі – в районі куточків губ, очей.
 • атопічний дерматит на обличчі у дорослого проявляється в разі, якщо хвороба не пройшла після статевого дозрівання і збереглася на все життя, локалізація може бути на руках, ногах і грудях.

Найчастіше до 5 років хвороба повинна перерости, вона слабшає, і висипання з’являються набагато рідше. Однак у дорослому віці, а також під час вагітності клінічні форми атопічного дерматиту можуть з’явитися знову.

Атопічний дерматит у дорослих

Варто уважно поставитися до появи висипки на тілі вагітної жінки і вчасно почати лікування. Причини виникнення атопічного дерматиту в даному випадку проявляється через збій в імунній системі та перебудови організму, якщо є генетичний фактор.

Вчасно приділивши час правильному харчуванню, догляду за собою та відвідування лікаря, вагітна жінка швидше позбудеться й від висипань. На плід прояв атопічного дерматиту істотного впливу не робить. Але відвідати фахівця варто обов’язково, так як при наступній вагітності АТД може повторюватися.

Симптоми атопічного дерматиту

Якщо виникає атопічний дерматит у дорослих, симптоми аналогічні дитячої формі захворювання:

 • великі й точкові висипання на шкірі,
 • сухість, свербіж, почервоніння.

У гострій формі симптоматика характеризується:

 • лущенням,
 • появою кірочок,
 • зниженням еластичності дерми,
 • набряку, ерозій, ущільнень.

Причини захворювання

Причини атопічного дерматиту у дорослих та лікування самої хвороби тісно пов’язані між собою. Тому лікар спочатку вдасться до з’ясування етіології та вивчення анамнезу захворювання. Основною причиною розвитку екземи вважають алергічну реакцію: на харчовий продукт, зовнішні подразники. Вона може бути спровокована попаданням в організм пилу, пилку, тютюнового диму, виникнути внаслідок харчового дисбалансу, впливу на шкіру шкідливих речовин.

Ризик зростає, якщо батьки перенесли аутоімунне захворювання, страждали на бронхіальну астму, поліноз та іншими видами алергічних проявів. Однак це не єдині причини атопічного дерматиту у дорослих:

 • Імунна система тісно пов’язана в нервовій, тому стреси, депресії і шокові стани можуть відбитися на імунітеті, давши збій системи. Як наслідок відбувається помилкова вироблення гістаміну, це так звані психосоматичні причини атопічного дерматиту.
 • Постійний дисбактеріоз, тобто неправильна робота шлунково-кишкового тракту, коли їжа всередині кишечника застоюється, виділяючи токсини. Все це відбивається не тільки на печінці, а й на шкірі, провокуючи появу висипань і сверблячки.

Цікаво, що однією з причин появи у людини АТ є скрупульозне ставлення до гігієни і чистоти будинку. Тому в селах дорослі і діти менше хворіють дерматитом, ніж в розвинених містах. Це не означає, що потрібно перестати стежити за чистотою. Головне, змалечку привчати дітей до різного виду бактерій.

Атопічний дерматит на обличчі у дорослих, лікування

Найчастіше прописують мазь з антибіотиком або протигрибковий крем для шкіри, антигістамінні препарати. Якщо лікування не допомагає та свербіж посилюється, в списку призначення виявляться ін’єкції, препарати для підтримки печінки, седативні, імуномодулюючі та навіть гормональні засоби.

Увага! Не варто приймати супрастин, засоби для імунітету або гормони самостійно!

Атопічний дерматит, способи лікування:

 • позбутися від подразників, що негативно впливають на шкіру: шерсть, синтетика, мило та пральний порошок з ПАР, сухість повітря і т.д.;
 • дотримуватися дієти, яку прописав лікарем;
 • уникати потовиділення;
 • зволожувати шкіру і застосовувати мазі з кортикостероїдами за призначенням лікаря, щоб зняти запалення;
 • пройти курс лікування препаратами та дотримуватися профілактичні заходи.
 • фізіотерапевтичні процедури.

Профілактика та рекомендації лікаря-дерматолога

Після успішного лікування або періоду стійкої ремісії лікар дасть рекомендації в залежності від тяжкості хвороби. Профілактичні заходи можуть включати: дієту, засновану на корисних кисломолочних продуктах, зволоження повітря і зовнішнє застосування зволожуючих і пом’якшуючих мазей, вітамінні комплекси.

Відзначимо, що атопічний дерматит – це аутоімунне захворювання, яке потрібно лікувати. Але воно не заразно, тому просто так їм захворіти не вийде. Тим не менше, воно досить поширене. Рекомендуємо вчасно звернутися за допомогою в клініку «Амеда». Досвідчені фахівці знайдуть до вас підхід і призначать адекватне лікування, засноване на поєднанні інноваційних технологій і більш простих дієвих методик. Здоров’я вам і вашим дітям!

FAQ

 • Як лікуваті атопічний дерматит? 1qAsset 51

  Для лікування легких форм АД у дитини педіатр призначає пацієнтові спеціальну мазь з анестезуючи ефектом, обгортання. Якщо ж виник атопічний дерматит на руках у дорослих, лікування варто починати з походу до дерматолога. Адже розчухи на шкірі рук можуть привести до появи виразок і приєднання інфекції.

 • Атопічний дерматит, чим небезпечний? 1qAsset 51

  Чим небезпечний атопічний дерматит у дорослих та дітей? Тим, що може викликати ускладнення. При  расчесах є ризик інфікування шкірних областей. Поява грибкової або бактеріальної інфекції, виразок на обличчі й тілі. При неправильно поставленому діагнозы або приєднання інфекції, може піднятися температура тіла та початися озноб.

 • Як розпізнати захворювання «атопічний дерматит»? 1qAsset 51

  Діагноз встановлюється шляхом огляду пацієнта, вивчення його медичної карти в анамнезі й зіставлення скарг, висипань. Такі шкірні захворювання, як атопічний дерматит, лікаря набагато легше відрізнити від себореї та псоріазу, ніж самому пацієнту. В крайньому випадку, доктор запропонує здати біопсію ділянки шкіри, якщо є сумніви у діагнозі.