Контактний алергічний дерматит

Роздратування на шкірі, свербіж, дискомфорт, пощипування як від укусів комах – відчуття не з приємних.
Вони провокують людини нервувати і розчісувати певне місце свого тіла. Одна справа, якщо дискомфорт виникає будинку, інше, коли на вулиці, в гостях, на роботі.
Всьому виною може бути алергічний контактний дерматит.

Деякі люди не надають значення подібних станів і чекають, коли саме пройде і не звертаються до дерматолога. Але це помилкова думка. Адже контактний алергічний дерматит може проявлятися через місяці і роки контакту з небезпечним агентом. Расчеси спочатку захворювання можуть бути незначними. Але, чи не позбувшись вчасно від контактного алергену, людина може спостерігати, як цятка на шкірі збільшується в розмірах, червоніє, ущільнюється і кровоточить.

Види АКД

Алергічний контактний дерматит – це уповільнена реакція шкіри на подразник, який сприймається імунною системою як алерген. Це захворювання є хронічним і може протягом багатьох років псувати життя своєму власникові.
Найпопулярніші для клінічного прояву алергічного контактного дерматиту причини:
синтетичні тканини,
латекс і гума,
абразиви, лаки, фарби,
парфумерія і косметика,
медикаментозні засоби,
хімікати,
рослини,
метали,
і багато іншого.

Деякі люди, байдуже відносяться до обробки подряпин на своєму тілі, не замислюються про наслідки. А адже звичайна тріщина на шкірі при зіткненні з алергеном може спровокувати алергічний контактний дерматит, спричинений іншими речовинами, а також нестерпний зуд. Звичайно, обробка саден і ран передбачена не тільки тому, а в основному, щоб уникнути інфекції і нагноєння. … Але, знати можливі ризики завжди краще, ніж ігнорувати проблему.
Відповідно до класифікації хвороб (МКБ) розрізняють такі види контактного алергічного дерматиту:

 • простий контактний дерматит іррітантних типу,
 • алергічний контактний дерматит,
 • фототоксичні дерамтіт.

Як визначити, контактний або алергічний дерматит з’явився на шкірі? Простий іррітантних дерматит локалізується в точно визначеному місці з контактують алергеном, алергічний ж може виникнути і в іншій області тіла. Наприклад, якщо тертя шкіри об одяг було в районі руки, роздратування виникає на животі або століттях очей.
І ще кілька відмінностей між дерматитом контактним дратівливим і контактним алергічним:

 • простий виникає від миттєвого контакту з подразником, алергічний може виникати після тривалого контакту, не відразу.
 • етіологія розвитку хвороби. Звичайний контактний дерматит – це первинна реакція шкіри на подразнення і проходить набагато швидше.
 • для алергічного дерматиту характерна генетична схильність. При цьому захворіти можуть як дорослі, так і діти.
 • лікувати алергічний контактний дерматит в клініці доведеться довше, але лікування може бути ефективним, якщо звернутися до хорошого фахівця.

Звичайний (дратівливий) і алергічний дерматити можуть проявитися від будь-якого хімікату, абразивного кошти, рослини, або рідинного речовини, наприклад, сечі або слини.

Фототоксичний дерматит – результат впливу ультрафіолету на шкіру, якщо людина використовувала перед сонячними ваннами будь аромату або брав всередину певні ліки. Чому певні? Тому що не всі лікарські препарати, що потрапляють в організм, можуть виробляти токсини, які негативно впливають на шкірні покриви при дії УФ. Знову ж, вилікуватися від фототоксічность дерматиту можна, вчасно звернувшись до медичної клініки до лікаря алерголога.

На першому етапі «знайомства» з алергічним контактним дерматитом відбувається сенсибілізація до чужорідних клітин, що потрапили на поверхню шкіри. Іншими словами, коли клітини епідермісу поглинають деякі алергени і передають інформацію про них в лімфовузли, йде звикання до антигену.
Далі, що утворилися клітини токсинів направляються до поверхні епідермісу і чекають своєї години. Займає це по часу рівно стільки, скільки людина повторно не буде контактувати з шкідливою речовиною.
І, як тільки контактний елемент доторкнеться до шкіри, токсини вивільняються на поверхню. Клінічні рекомендації алергічного контактного дерматиту даються на основі вивчення симптомів:

 • сильне свербіння шкіри, поява бульбашок, рідина в яких не є заразною для іншої людини і не викличе у нього алергії;
 • найчастіше висипання з’являються на руках, особливо в результаті впливу сильно отруйної речовини, але можуть поширюватися по всьому тілу;
 • біль з’являється від расчесов і постійного свербіння, але вона більше характерна для висипань при дратівливим контактний дерматит іррітантних типу;
 • часто контактний дерматит займає певне місце на руці або іншій області, де відбувався контакт з алергеном, наприклад у вигляді смуги або точково, але в одному місці;
 • утворюються мікро везикули і мокнучі ділянки;
 • при постійних расчесах плями можуть збільшуватися в розмірах, на тілі утворюються ущільнення шкіри, набряки і тріщини, якщо не
 • лікувати, є ризик приєднання вторинної інфекції.

Діагностика алергічного контактного дерматиту

Розрізняють дві форми АКД, одна з них гостра, інша хронічна. У першому випадку шкіра реагує на алерген швидко, протягом декількох годин. Шкіра набуває яскраво-червоний колір, на вигляд нагадує опік. Насправді це реакція імунної системи під назвою алергічний контактний дерматит (на обличчі, руках, животі, губах) на дотик до шкіри отруйного агента.
Хронічний перебіг хвороба набуває, якщо алерген діє як фільм в сповільненій зйомці. Можна охарактеризувати висипання як папули різного діаметру, лущення шкіри, запальний процес. Можна навести такі приклади хронічного алергійного контактного дерматиту:

 • реакція на шкірі рук від миючих засобів або мила, з якими відбувається регулярний контакт;
 • через застосування кремів, лосьйонів, це часте явище на дитячій шкірі, якщо у дитини чутливість до певного складу косметичного засобу;
 • при контакті вух з сережками з недорогих сплавів металів, частіше почервоніння і ущільнення з’являються в районі мочок і раковин;
 • роздратування на зап’ясті руки при носінні браслета або на шиї від носіння ланцюжка;
 • в районі татуювання або малюнка хною;
 • в районі очей видно прояви алергічного контактного дерматиту (на століттях) при використанні неякісного крему, тонального кошти, туші для вій.

Діагностувати захворювання АКД може лікар алерголог або фахівці сфери дерматовенерологія. На прийомі лікар оглядає пацієнта і розпитує про його роботі, хобі та інших можливих передумови розвитку дерматиту. Порекомендує здати біохімічний аналіз крові, провести спеціальні тести для виявлення певного алергену.
Якщо виявлені два алергенних реагенту, які схожі за складом і дають перехресну алергічну реакцію, лікар порадить виключити їх зі свого вжитку.
Щоб з’ясувати, чи дійсно це алергічний контактний дерматит, проводиться диференціальна діагностика. Доктор може призначити аналіз калу, пройти УЗД органів шлунково-кишкового тракту і щитовидної залози, щоб переконатися, що з цими органами все в порядку.

Лікування

Якщо виявлено алергічний контактний дерматит, ніж лікувати і як це правильно робити, розбирається лікар. Результативність лікування залежить в першу чергу від того, позбувся пацієнт від контакту з предметом алергії, а також відіграє роль тяжкість захворювання та віку пацієнта. Отже, як лікувати контактно алергічний дерматит? Легкі форми шкірної хвороби і алергічний контактний дерматит у дітей лікується:

антигістамінними препаратами слабшого впливу з малим седативний ефект,
мазі і зволожуючу пов’язки на ділянки шкіри з дерматитом,
холодні компреси.
При гострому алергічному контактному дерматиті крім даної терапії додають ще гормональні препарати для прийому всередину. Лікар може призначити волого висихають пов’язки, імуномодулятори. Проходить хвороба зазвичай від семи днів до місяця. Але залишається з людиною на все життя. Згодом величезну роль грає імунітет: якщо він знижується, алергія на контакт з алергеном поновлюється.

Профілактика алергічного контактного дерматиту у дитини або дорослого

Профілактичні заходи залежать від того, виявлено чи алерген. Якщо антиген не виявлене, вони включають ряд заходів:

 • уникати контакту з синтетичними матеріалами,
 • не носити прикраси з неякісних сплавів, які можуть окислюватися,
 • користуватися засобами захисту при контакті з побутовою хімією,
 • перехід до більш здорову їжу,
 • використовувати натуральну косметику.

FAQ

 • Чим відрізняється простий контактний дерматит від алергічного контактного дерматиту? 1qAsset 51

  Простий контактний дерматит, який ще називають дратівливим або іррітантних, виникає миттєво після контакту з шкідливим реагентом. Буває досить виключити «спілкування» з шкідливою речовиною, щоб одужати. Дерматит алергічний контактний – це хронічне запалення на шкірі, викликане зовнішніми чинниками і генетичною спадковістю, може проявитися не відразу після контакту з абразивом, лікування більш тривале.

 • Як виглядає алергічний контактний дерматит? 1qAsset 51

  Як правило, дерматит контактний алергічний має чітко окреслені межі, навіть якщо це мікроскопічні висипання вони швидко перетворюються на своєрідний малюнок на тілі. Ділянка шкіри червоніє, ущільнюється, можуть з’являтися бульбашки, наповнені рідиною. Локалізувати може не тільки в місці контакту з алергеном, а й поширитися на іншу ділянку тіла.

 • Контактно алергічний дерматит, що робити? 1qAsset 51

  Перш за все, не панікувати, а звернутися в клініку до алерголога або дерматолога для постановки діагнозу і призначення лікування. Расчеси можуть спровокувати приєднання бактерій до ранки і їх нагноєння. Правильно призначене лікування протягом декількох тижнів допоможе позбавити від недуги. Зазвичай призначають кортикостероїдні мазі, протисвербіжну і анестезуючі препарати, антигістамінні.