Вчені знайшли спосіб уповільнити старіння і продовжити життя
Вчені Університету Маршалла в США продемонстрували, що специфічний фермент, який називається натрій-калієвою аденозинтрифосфатазою, бере участь в NKAL — циклі генерації активних форм кисню (АФК) — і тісно пов’язаний з процесом старіння.
На думку дослідників, цей біохімічний шлях може служити мішенню для антивікових препаратів.
В ході експерименту, який тривав близько року, лабораторні миші сиділи на «дієті», яка характеризується високим вмістом жирів і вуглеводів (42 і 42,7 відсотка відповідно). Це дозволило зробити ознаки старіння добре помітними, оскільки в клітинах тварин синтезувалася велика кількість кисневих радикалів — сполук, які включають атом кисню і один або кілька неспарених електронів. АФК здатні пошкодити білки, ДНК і ліпіди, а їх надлишок викликає окислювальний стрес і загибель клітини.
Показано, що у мишей, які отримують ін’єкції pNaKtide — інгібітора шляху NKAL, — знижувалося виробництво АФК і сповільнювалося старіння. Ті ж самі результати були отримані на культурах людських фібробластів — клітин сполучної тканини. У них при стимуляції NKAL збільшувалася експресія маркерів старіння і ступінь пошкодження органел. pNaKtide значно зменшував вираженість цих ознак.
За словами вчених, якщо виявиться, що pNaKtide виявиться безпечним для людського організму, то ця речовина може стати основою для антивікової терапії.