Як правильно пити ліки?

06.08.2020
Ameda

До, після чи під час? — вічне питання про правильне вживання ліків. Зазвичай, коли ми порушуємо інструкцію прийому препаратів, активна речовина перестає діяти так, як потрібно, й ефективність медикаментів суттєво знижується.

Розпочинаємо з інструкції
Ми дуже ретельно та уважно читаємо інструкції до своїх ґаджетів, телефонів і побутової техніки, але часто забуваємо прочитати правила застосування до ліків. Найліпше, звичайно, перепитати зайвий раз лікаря та занотувати порядок вживання та вимоги, а у випадку, коли ви не зможете пригадати ці норми — то відразу зможете переглянути рецепт і призначення спеціаліста.

«До», «після» та «під час»
Пункт, що вказує правило вживання препарату з їжею, — дуже важливий нюанс, яким не потрібно нехтувати. Адже кожна активна речовина «працює» абсолютно по-різному з їжею та напоями, а вживання, знову ж таки, погіршить бажаний результат.
Дуже важливо запам’ятати:
натще — за 30 хвилин до першого прийому їжі;
перед їжею — за 30 хвилин;
під час їжі або за 30 хвилин після;
після їжі — за 30 хвилин після;
якщо в інструкції немає інформації щодо вживання ліків, варто їх випити за 30 хвилин до страви.

Ділимося добротою, а не ліками
Насамперед варто зауважити, що таблетки — це не торт чи тістечка, які можна поділити на декілька частин. Кожна таблетка має своє вивірене дозування, розламуючи ліки, ми свідомо зменшуємо дію активної речовини. До того ж препарат у таблетці може бути розподілений нерівномірно, тому половину дозування ви так і не отримаєте. Ще один аргумент проти розламування ліків — зниження ефективності під час контактування з повітрям або з рідиною. Потрібна речовина буде всмоктуватися не так добре або, навпаки, почне діяти просто в ротовій порожнині, що теж має свої побічні ефекти.
Ще один важливий нюанс — не давайте свої каплі, спреї для носа, горла, вух і очей іншим людям. Навіть якщо це ваші близькі. Ви або люди, які скористалися препаратом, можете занедужати від інфекцій один одного.

А чаєм можна запивати?
Ліки потрібно запивати лише фільтрованою водою. Ні в якому разі соком, чаєм, кавою, алкоголем чи іншими напоями. Хімічні сполуки в цих речовинах можуть підсилити чи зменшити дію препаратів — як результат, ми не отримаємо бажаного ефекту.
Однак є певні групи ліків, які запивають кислими напоями, молоком, лужною мінеральною водою та іншими окремо обумовленими рідинами. Але це винятки, про які обов’язково скаже лікар, призначаючи відповідні медикаменти.

Знову забув(ла)!
Основне правило вживання будь-яких таблеток, капсул, драже — це кратність їх застосування. Якщо препарат призначений один раз на добу, то пити потрібні ліки в один і той же час, а не в будь-який впродовж дня. Зазвичай, такий режим дозування в препаратів з модифікованим вивільненням: тобто ліки не відразу всі надходять у кров, а відбувається поступове рівномірне всмоктування активної речовини.
Якщо таблетки потрібно приймати двічі на день, то інтервал між прийомами має дорівнювати 12 годинам, наприклад, випиваємо таблетку о 8 та 20 годинах. Якщо в інструкції вказано триразове призначення, то інтервал між вживанням медикаментів скорочується до 8 годин (наприклад, о 6.00, о 14.00 та о 20.00). Вкрай важливо прийом таблеток розподілити рівномірно. Припустиме коливання в інтервалі між вживаннями препарату в одну-дві години.
Хаотичне вживання будь-яких медикаментів може нам лише нашкодити: пацієнт ризикує отримати передозування, сильну побічну дію або низьку ефективність лікування.

А може, ну його?!
Стало ліпше, то можна вже не допивати курс ліків? — досить поширене формулювання в пацієнтів, але помилкове. Якщо симптоми хвороби зовні зникли, це ще не свідчить про стовідсоткове одужання в середині організму. На цьому етапі дуже важливо зібрати силу волі та допити увесь призначений перелік ліків до кінця і лише після цього — відвідати лікаря повторно.
Буває також, що певні види засобів потребують поступового зменшення дозування препарату. За різкого припинення лікування стан може погіршитися, з’являються серйозні побічні ефекти — так званий «синдром відміни».

А ще не потрібно радитися з фармацевтом при першій же нагоді, який препарат обрати: на відміну від спеціаліста, він не знає особливостей вашої хвороби, індивідуальних протипоказань і тривалості лікування.
Швидкого вам одужання!

06.08.2020

Оставить отзыв

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *