Історична довідка: винайдення антибіотиків

23.09.2020
Ameda

Ще на початку минулого століття люди навіть в найрозвиненіших країнах жили в середньому лише до сорока років. Жахлива дитяча смертність, епідемії інфекційних захворювань знищували цілі регіони, нескінченні війни, після яких навіть відносно легкі поранення часто викликали невиліковний сепсис — зараження крові… Справжньою революцією у боротьбі з інфекціями стала поява антибіотиків.

Зелена цвіль здавна зарекомендувала себе лютим ворогом мікробів. Ще у XV столітті лікарі використовували її для лікування гнійних ран. У кінці XIX століття виділенням антибіотиків займався італійський лікар Б. Гозіо, але результати його дослідів не збереглися.

Минуло пів століття. У 1929 році професор мікробіології Лондонського університету Александер Флемінг одного разу забув помити чашку Петрі з непотрібною бактеріальною культурою — він ненавидів мити лабораторний посуд відразу після дослідів. Через кілька днів Флемінг виявив у чашці зелену цвіль та уважно її вивчив. З’ясувалося, що цвіль виділяє особливу антибіотичну речовину, яка переходить у живе середовище та пригнічує ріст багатьох бактерій. І все-таки погані звички мають свої переваги!

Флемінг назвав чудодійний засіб «пеніцилін», оскільки цвіль, що виробляє цю активну речовину, належить до грибів роду Penicillium. Учений з’ясував, що відкриті ним ліки діють тільки на патогенні мікроби, не руйнуючи лейкоцитів та інших клітин людського організму. Флемінг відразу поспішив поділитися своїм досягненням з колегами, опублікувавши повідомлення про це відкриття у науковому журналі. Однак радість вченого була затьмарена тим, що йому ніяк не вдавалося виділити стійку форму пеніциліну, придатну для практичного застосування.

Лише в 1940 році це непросте завдання було розв’язане групою молодих оксфордських вчених під керівництвом Ернста Чейна та Говарда Флорі. Так з’явилися ліки, що врятували мільйони людських життів під час Другої світової війни та в період відбудови. У 1944 році англійська королева нагородила баронськими титулами трьох винахідників пеніциліну. А в у 1945 році Александер Флемінг, Говард Флорі та Ернст Чейн стали лауреатами Нобелівськой премії.

Безумовно, антибіотики зробили справжню революцію в медичній практиці. І відкриття пеніциліну, першого з антибіотиків, стало початком нової ери в історії лікування.

23.09.2020

Оставить отзыв

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *